Konference OOoCon 2004 aneb výlet do Berlína

Placka ucastnika
Každý při registraci dostal placku.

Od 22. září 2004 do 24. září 2004 se v Berlíně konal druhý OOoCon. Česká republika na něm byla silně zastoupena, měli jsme tam jednoho přednášejícího, Jana Kendyho Holešovského ze společnosti Novell/SuSE a dva účastníky sami za sebe a tak trochu za český lokalizační tým, Pavla Janíka a Dana Ohnesorga.

Výlet to byl veliký, pokud se dá věřit palubnímu počítači ujeli jsme 1214,1 km, spotřebovali přitom 99,5 l benzínu a 1 l oleje.

A aby si něco užili i ti, kteří tam nebyli, máme tu fotogalerii.

Berlín všeobecně

Když pořádá nějaká velká firma konferenci, je zvykem, že zajistí pro účastníky zdarma nějaký monumentální program, např. pronájem Disney či LegoLandu. Zákazník to samozřejmě zaplatí skrytě v ceně produktu. OOo toto nemá zapotřebí a tak jsme si monumentální program museli zajistit sami. To by nebyl až takový problém, pokud bysme na něj našli chvíli času. Bohužel program byl tak bohatý a zajímavý, že se nám moc času najít nepodařilo. Proto jsme absolvovali pouze průjezd centrem Berlína v přestávce trvající 45 minut. Proto máme jen pár fotografií focených navíc povětšinou z jedoucího auta.

Campus

Akce se konala v prostorách Humboldtovy univerzity, konkrétně ve zbrusu novém centru Erwinga Schrödingera. Centrum je tuze pěkné, jen je trochu problém jej najít. Stojí v části Berlína, kde dříve stály nějaké průmyslové podniky a nikdo zřejmě necítil potřebu osadit po cestě směrovky vedoucí do fabriky. Při detailním zkoumání jsme našli mezi centrem Berlína a Adlershofem pouze dvě směrovky.

Konference, den první

První den konference byl určen pouze pro zvané účastníky, konaly se schůze různých výborů, kde se jednak poprvé setkali vývojáři znající se jen po emailu, ale také se zde radili příjemnějším způsobem, než je IRC. Fotografií mnoho není, máme tu hlavně společné foto vývojářů.

Konference, den druhý

Druhý den se již konala konference na ostro. V prvním příspěvku nás přivítal zástupce Humboldtovy univerzity a samozřejmě řekl několik slov o univerzitě. Poté následovaly ještě dvě společné prednášky, obecná o vývoji svobodného software a detailní zpráva fancouzských delegátů a problémech a úspěších při migraci francouzské státní správy, tedy především ministerstev, na OOo.

Poté byla krátká přestávka a další program se rozdělil do tří (chvílemi do 4) sekcí, sekce všeobecná, vývojářská, komunitní a XML. Poznámky k přednáškám naleznete opět ve fotogalerii.

Konference, den třetí

A už se nám konference nachýlila ke konci. Den opět začal společnou filozoficky zaměřenou přednáškou a následovala "práce v sekcích". Na závěr jsme shlédli ukázky z filmu The Digital Tipping Point a shlédli prezentaci na téma, příklady z minulosti, kdy velké a úspěšné firmy zkrachovaly, protože ignorovaly eventualitu, že lidé nechtějí absolutně nejdokonalejší produkt, ale chtějí produkt, který je přiměřeně kvalitní vzhledem ke své ceně. A tak v americe jen skalní fanda koupí motorku Harley Davidson, ačkoliv je bezkonkurenčně nejkvalitnější, ale miliony lidí kupují Toyotu, která nevypadá tak pěkně, nevydrží tolik, nejezdí tak rychle, ale za ty peníze jim prostě stačí. Další info opět k dispozici u fotografií.